Turkic Languages and People blog is about...

Naturally, Turkic people and their languages.

Saziye Cakiroglu, M.A. Linguistics

8/3/20233 min read

I, Saziye Cakiroglu, am the founder of Turkish Translations and Turkic Translations and have been translating, editing, proofreading and interpreting since the day I started this business in 1994. I am a linguist and fond of languages, who respects each language and believes that languages should be protected. We are very conscious of endangered animals and try to protect them from human harm and I believe that we should be aware of endangered languages as well and should protect them as linguists and humanists and try to keep them being spoiled with borrowed words (to the degree of killing the language itself). Every language is rich and they can find a word for new things introduced to their world. Turkish is one of the most productive languages in the world being an agglutinative language and able to produce new words just adding a suffix to a word that carries some meaning. In spite of this fact, some Turkic languages are endangered. Naturally, word borrowing is not the only reason for a language to be endangered, and let’s be aware of the facts and not quicken the process as human-beings.

I am very proud of my ethnic background and my ancestry as every person has every right to be and should be. Naturally, I love my culture and admire the rich varieties that I find each day in my brother and sister nations, which I am going to share here. I am going to share with you the rich culture as I keep this blog of an amateur blogger (I am just a translator, linguist), the rich looks, rich appearances, rich outfits, beautiful smiles, happy looks, and rich voices of the Turkic communities that encompass such a wide range that would amaze anybody, let alone me from coming the same ancestry. Just listen to unique, one of a kind, Tuva and Altai Turks throat singing and jaw's harp (Altai Khomus) playing, watch Kazakh Turks dancing, listen to Turkish "saz" instrument played by folk singers, watch traditional charming weddings, watch brave Turkmen "efe" dancing "zeybek", with such a vast culture, it is endless. I hope that I can present a taste of each here.


Turkish (Türkçe): Ben, Şaziye Çakıroğlu, “Turkish Translations” ve “Turkic Translations” adları ile “Türkçe Çeviriler”in kurucusuyum ve 1994 yılında bu işe atıldığım yıldan beri çeviri, düzeltim, yazım doğrulama ve sözlü çeviri yapmaktayım. Ben bir dilbilimciyim ve dillerin korunmasına inanan ve her bir dile saygı duyan ve onların korunması gerektiğine inanan biri olarak dillere düşkünüm. Bugün, “soyu tükenen hayvanlar” ile ilgili bilincimiz arttı ve onları insanların zarar vermesinden korumaya çalışıyoruz, ben de bu tür (“soyu tükenmekte olan”) dillerin bilincinde olmamız gerektiği ve bir dilbilimci ve insancıl bir insan olarak onları “ödünç alınmış” sözcüklerle (kendi dilini yok etme pahasına) bozmamaya çalışmamız gerektiğine inanan biriyim. Her dil zengindir ve kendi dünyasına yeni giren bir nesne için bir sözcük üretebilir. Türkçe, sözcüklere sonekler ekleyerek çeşitli yeni sözcükler üretebilen bir dil olarak, dünyadaki en verimli, en zengin dillerden biridir ve anlamlı bir sözcüğe ekler ekleyerek yeni sözcükler üretebilen bir dildir. Buna karşın, bazı Türk kökenli diller “soyu tükenmekte olan” diller arasındadır. Doğal olarak, sözcük ödünç alma bir dilin soyu tükenmekte olmasının tek nedeni değildir, ama bizler etmenlerle ilgili bilincimizi arttıralım ve biz insanlar olarak süreci hızlandırmayalım.


Ben, ulusal ve budunsal kökenimle gurur duyuyorum, her insanın buna hakkı olduğunu ve öyle duyması gerektiğini de düşünüyorum. Doğal olarak, kültürüme ve her gün erkek ve kız kardeş uluslarda bulduğum çeşitliliklere hayranım, burada da paylaşacağım. Deneyimsiz bir “blog” yazarı olarak (ben sadece bir dilbilimciyim, çevirmenim) bırakın aynı atalardan gelen beni, geniş kapsamı ile her bir kişiyi büyüleyecek zengin görselleri, zengin giysileri, zengin bakışları, güzel gülücükleri, mutlu görünüşleri ve zengin sesleri ile Türk topluluklarını burada paylaşacağım. Eşsiz benzersiz Tuva ve Altay Türklerinin gırtlak şarkılarını ve Altay komuzu çalmalarını dinleyiniz, Kazak Türklerinin danslarını izleyiniz, ozanların saz çalmasını dinleyiniz, büyüleyici geleneksel düğünleri izleyiniz, Türkmen yörük yürekli efelerin zeybek dansını izleyiniz, böylesine geniş bir kültürde say say bitmez. Burada, hepsinden birer tadımlık sunmayı umuyorum.